Connect with us
vacuum pose kulturystyka

Kulturystyka

Jak wykonać vacuum pose zmniejsz optycznie swoją talię

Vacuum pose (pol. pozycja próżniowa) to technika pozwalająca na skuteczne wzmacnianie mięśni brzucha i poprawę postawy ciała. Vacuum polega na “wessaniu” – wciągnięciu brzucha do środka, a następnie utrzymaniu tej pozycji przez kilka sekund lub dłużej.

Podczas wykonywania vacuum pose, kluczowym elementem jest wciąganie brzucha do środka, a nie napinanie mięśni brzucha. W ten sposób angażujemy mięśnie głębokie, takie jak mięsień poprzeczny brzucha, które są trudne do przetrenowania podczas standardowych ćwiczeń na brzuch.

Vacuum pose można wykonywać w różnych pozycjach np. stojąc, leżąc na plecach, na czworakach, czy nawet podczas spaceru. Vacuum to ćwiczenie, które można wykonywać niemalże w każdym miejscu i czasie.

Częste wykonywanie vacuum pose może prowadzić do poprawy postawy ciała, zmniejszenia bólu pleców oraz wzmocnienia mięśni brzucha. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenie to nie jest skuteczną metodą na pozbycie się tkanki tłuszczowej z brzucha. Aby osiągnąć efektywną redukcję tkanki tłuszczowej, należy skupić się na odpowiedniej diecie i treningu cardio.

Vacuum pose Arnold Schwarzenegger, Frank Zane
Vacuum Pose – Frank Zane i Arnold Schwarzenegger

Jak wykonać vacuum pose

Vacuum pose to ćwiczenie, które można wykonywać w różnych pozycjach. Poniżej przedstawiam krok po kroku, jak wykonać vacuum pose w pozycji stojącej:

 1. Stań prosto i stabilnie, nogi rozszerzone na szerokość bioder.
 2. Weź głęboki wdech powietrza, a następnie zacznij powoli wypuszczać powietrze z płuc.
 3. Podczas wydechu, wciągnij brzuch do środka, najgłębiej jak potrafisz. Staraj się, aby nie pracowały żadne inne mięsnie, tylko mięśnie brzucha.
 4. Trzymaj wciągnięty brzuch przez około 30 sekund, a następnie zwolnij napięcie.
 5. Wykonaj 2-4 serii na dzień.

Podczas wykonywania vacuum pose w pozycji stojącej, ważne jest, aby utrzymać proste plecy i nie wciągać klatki piersiowej do środka. Możesz również wykonywać to ćwiczenie w innych pozycjach np. leżąc na plecach, na czworakach lub siedząc.

Vacuum pose możesz wykonywać codziennie, najlepiej po treningu lub rano na czczo. Ćwiczenie jest bezpieczne dla większości osób, jeżeli borykasz się z jakąś chorobą, która uważasz, że może być przeciwskazaniem do wykonywania Vacumm pose, skonsultuj się z lekarzem.

Kompilacja Vacuum pose – YouTube

Vacuum pose w kulturystyce

Vacuum pose to ćwiczenie, które znalazło swoje zastosowanie w kulturystyce, szczególnie w kategorii kulturystyki klasycznej. Jest to technika pozwalająca na wzmocnienie mięśni brzucha, ale przede wszystkim na poprawę estetyki sylwetki, przybiera kształt litery “V”.

W kulturystyce vacuum pose jest wykorzystywane podczas pokazów kulturystycznych, gdzie zawodnicy prezentują swoje umiejętności i umięśnioną sylwetkę. Vacuum pose pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i poprawić proporcje sylwetki, co jest szczególnie ważne w kategorii kulturystyki klasycznej, gdzie oceniana jest estetyka całej sylwetki, a nie tylko masa mięśniowa.

Wykonanie vacuum pose pozwala na uzyskanie płaskiego brzucha, który jest jednym z kluczowych elementów estetycznej kulturystycznej sylwetki, prawidłowo wykonany vacuum może zmniejszyć obwód talii nawet o kilka centymetrów!

W kulturystyce vacuum pose jest jednym z trudniejszych ćwiczeń, które wymaga czasu i regularnego treningu, aby osiągnąć pożądane efekty. Zawodnicy muszą ćwiczyć i pracować nad techniką przez wiele miesięcy, jednak efekty są piorunujące 🙂

Vacuum pose kulturystyka

Efekty i korzyści – vacuum pose

Regularne wykonywanie vacuum pose może przynieść wiele korzyści i pozytywnych efektów, w tym:

 1. Wzmocnienie mięśni brzucha – vacuum pose wymaga naprężenia mięśni brzucha, co wzmacnia mięsnie brzucha oraz poprawia ich wytrzymałość.
 2. Płaski brzuch – regularne wykonywanie vacuum pose pomaga zmniejszyć obwód talii i uzyskać płaski brzuch.
 3. Poprawa postawy – wzmocnienie mięśni brzucha pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, co przeciwdziała bólom pleców zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
 4. Poprawa estetyki sylwetki – vacuum pose pozwala na poprawienie proporcji sylwetki, szczególnie w kategorii kulturystyki klasycznej.
 5. Poprawa oddychania – regularne wykonywanie vacuum pose poprawia wydolność oddechową, co korzystnie wpływa na ogólną kondycje organizmu.
 6. Redukcja stresu – podczas wykonywania vacuum pose, koncentracja na oddechu i mięśniach pomaga w redukcji stresu jednocześnie poprawiając samopoczucie.

4.8/5 - (głosów: 5)
Kliknij i skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Kulturystyka

To Top