Kulturystyka
Mezomorfik najlepszy typ budowy ciała – trening, dieta
Typ budowy mezomorfik – to najlepszy somatotyp do sportów sylwetkowych spośród wszystkich trzech (endomorfik, ektomorfik, mezomorfik). Mezomorfik cechuje się czysto kulturystyczną budową ciała w kształcie litery V, posiada niski poziom tkanki tłuszczowej, wąską talię przy bardzo szerokiej obręczy barkowej, organizm mezomorfika szybko się regeneruje i doskonale reaguje na bodźce treningowe.
Mezomorfik dysponuje ogromną siłą mięśni, spalanie tkanki tłuszczowej przychodzi mu niezwykle łatwo, nie gromadzi zbytnio dużo zbędnej tkanki tłuszczowej. Nabieranie tkanki mięśniowej przychodzi mu z dużą łatwością.
Efekty na siłowni u mezomorfika przychodzą w bardzo szybkim tempie, można powiedzieć, że został stworzony by trenować. Mezomorfik musi bardzo uważać, ponieważ jego doskonałe predyspozycję mogą go zgubić i nieco rozleniwić. Jeżeli jego treningi będą wykonywane od niechcenia a dieta nie będzie dopięta na ostatni guzik, oczywiście rezultaty będą świetne, lecz nie wybitne. Mezomorfik ma predyspozycje by być mistrzem, jednak bez odpowiedniej pracy i samodyscypliny, będzie po prostu świetnie zbudowanym zawodnikiem, lecz nie wybitym do czego ma predyspozycje.
Mezomorfik – przykład w kulturystyce
Legendarny Arnold Schwarzenegger to świetny przykład mezomorfika w kulturystyce, jego forma była dosłownie fenomenalna, progres który poczynił był błyskawiczny. Arnold posiadał wszystkie wyróżniające cechy mezomorfika, sylwetkę w kształcie V, szeroką obręcz barkową, wąską talię, niskie otłuszczenie, długie kończyny oraz ogromną siłę i masę mięśniową.
Mezomorfik dieta
Wydawałoby się, że mezomorfik to maszyna doskonała i nie ma znaczenia co zje, nic bardziej mylnego, dieta mezomorfika musi być zbilansowana jak każdego innego somatotypu.
Mezomorfik ma nieco wolniejszy metabolizm od ektomorfika, dlatego powinien uważać aby nie przekraczać zbytnio wyliczonej podaży węglowodanów i tłuszczy. Należy również zadbać o odpowiednią ilość białka, aby mięśnie miały odpowiednia warunki do wzrostu.
Najlepszym rozwiązaniem dla mezomorfika jest następujący podział makroskładników w diecie: 20-30% białka, 15-25% tłuszczu oraz 50-65% węglowodanów.
Mezomorfik trening
Ciało mezomorfika będzie doskonale reagowało praktycznie na każdy trening siłowy, czy to trening dzielony split, czy trening całego ciała FBW. Optymalną ilością treningów dla mezomorfika będzie 4-5 jednostek treningowych w tygodniu. Pozwoli to bardzo dobrze przetrenować ciało mezomorfika przy odpowiedniej ilości czasu na regenerację potreningową.
Treningi cardio według upodobania, w wielu przypadkach okazuje się, że cardio dla mezomorfika jest zbędne, jego ciało przy dużej aktywności fizycznej po prostu nie kumuluje zbędnej tkanki tłuszczowej. Zakres powtórzeń w seriach raczej klasyczny, od 6-12 powtórzeń dla hipertrofii mięśniowej.
Mezomorfik podsumowanie
Posiadacze tego somatotypu to szczęściarze, mają otwartą drogę do doskonałych wyników i rywalizowania na najwyższym poziomie. Jednak muszą uważać na zbyt wielką pewność siebie, która może okazać się zgubna, ponieważ mezomorfik, który spocznie na laurach, może nie rozwinąć w pełni swojego potencjału i być po prostu przeciętniakiem ze świetną genetyką.