Connect with us
woda z cytryną

Zdrowie

Woda z cytryną – jakie ma korzyści dla zdrowia?

Picie wody z cytryną powinno stać się codziennym rytuałem. Trzeba bowiem wiedzieć, że ten banalnie prosty w przygotowaniu napój nie tylko smakuje wyśmienicie i orzeźwia jak nic innego, ale także przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Jakich? Poniżej wymieniamy najważniejsze plusy picia wody z dodatkiem świeżego soku z cytryny.

Chyba każdy słyszał, że woda z cytryną, o ile jest wypijana na czczo, to najlepszy „spalacz tłuszczu”. Akurat ta opinia na temat tego prostego napoju jest wyssanym z palca mitem – dodatek świeżego soku z cytryny nie sprawia, że wody naturalne nagle nabierają „magicznych” właściwości. Nie oznacza to jednak, że walory tej mikstury ograniczają się wyłącznie do wyśmienitego smaku. Liczne badania naukowe potwierdziły korzystny wpływ, który taki napój wywiera na organizm.

Jak woda z cytryną wpływa na organizm?

Cytryna zawiera terpeny, czyli związki, które w naturalny sposób stymulują produkcję śliny i enzymów trawiennych. Dzięki temu, szklanka napoju wypita po posiłku znacząco usprawnia proces trawienia. Nie można też nie wspomnieć, że woda z dodatkiem soku z cytryny pobudza produkcję żółci i oczyszcza wątrobę. Ta właściwość przekłada się na skuteczniejsze usuwanie toksyn z organizmu.

Wymieniając korzystne działanie takiego napoju, nie można nie wspomnieć o zasadotwórczych właściwościach cytryny. Dzięki temu, uczestniczy w neutralizacji kwaśnych produktów przemiany materii, pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę kwasowo-zasadową i w konsekwencji chroni organizm przed zakwaszeniem.

Cytryna to bogate źródło flawonoidów i potasu. Obecność tych substancji pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ale nie tylko. Flawonoidy redukują też poziom złego cholesterolu, i uszczelniają naczynia krwionośne, zmniejszając w ten sposób podatność na infekcje.

Trzeba także pamiętać, że ten pyszny domowy napój wyśmienicie nawadnia organizm (zawiera więcej elektrolitów niż wody mineralne i znacznie więcej niż źródlane), a przy tym charakteryzuje się wyjątkowo rześkim smakiem.

Jaką wodę wybrać do przygotowania mikstury?

Żeby móc skorzystać ze wszystkich dobroczynnych właściwości napoju, należy pamiętać, że surowce bazowe, z których będzie przygotowany, powinny przedstawiać najwyższą jakość. Świeże cytryny to podstawa, ale woda jest tak samo ważna. Jaką wybrać? Wody naturalne – Kinga Pienińska najlepiej się tu sprawdzą. Wydobywane z krystalicznie czystych pienińskich źródeł, wykazują niezwykle korzystny stopień zmineralizowania i mają wyśmienity smak. Kinga Pienińska nadaje się do spożycia przez wszystkich. Bez żadnych obaw mogą sięgać po nią zarówno dzieci, jak i młodzież, dorośli i osoby starsze.

Lepiej sięgnąć po wody gazowane czy wody niegazowane? To kwestia indywidualnych preferencji, bo napój przygotowany na bazie obu wymienionych produktów wykazuje takie same właściwości.

Nie można nie wspomnieć, że smaczną alternatywą dla domowej mikstury są wody smakowe. Po taki produkt można sięgnąć zawsze, gdy pojawia się ochota na coś kwaśnego i orzeźwiającego. Woda smakowa Kinga występuje w pysznym wariancie cytrynowym. Poręczną puszkę można mieć zawsze przy sobie. 

Materiał zewnętrzny

5/5 - (głosów: 11)
Kliknij i skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Zdrowie

To Top