Connect with us
tłuszcze nasycone i nienasycone

Dieta

Zastąp złe tłuszcze nasycone, zdrowymi nienasyconymi

Dobre tłuszcze są niezbędne dla ludzkiego organizmu. Wiele negatywnych opinii krążących między ludźmi głosi, że tłuszcz jest zły i należy go omijać szerokim łukiem, wynika to z niedostatecznej wiedzy w temacie odżywiania.

Faktem jest, że tłuszcze nasycone jak: margaryna, masło, tłuste mięso, smalec, żółty ser oraz przetworzona żywność i fast foody są bardzo niezdrowe, unikaj ich jak ognia.

Kwasy tłuszczowe nasycone pochodzą najczęściej od zwierząt, im tłuszcz jest twardszy, tym więcej nasyconych kwasów tłuszczowych zawiera w swoim składzie. Nadmierne spożywanie kwasów tłuszczowych nasyconych podnosi poziom złego cholesterolu LDL, co może skutkować rozwojem choroby niedokrwiennej serca czy rozwoju miażdżycy.

Jednakże istnieją tłuszcze nienasycone, które są zdrowe i mają pozytywny wpływ na nasz organizm – ryby morskie, orzechy, awokado, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, wpływają pozytywnie na nasz cholesterol, wzmacniają odporność oraz biorą udział w przemianach metabolicznych.

Nasz organizm w przeciwieństwie do kwasów nasyconych nie posiada zdolności do ich produkcji, dlatego też musimy dostarczać je z zewnątrz, wraz z pożywieniem.

Omega 3 i omega 6

Do nienasyconych kwasów tłuszczowych zaliczamy również kwasy z grupy omega 6 oraz omega 3. Kwasy omega 6 znajdziemy w olejach słonecznikowych, sojowych czy kukurydzianych. Kwas Omega 3 znajdziemy między innymi w rybach, algach, orzechach włoskich, migdałach czy oleju lnianym.

Należy pamiętać, że prozdrowotne działanie kwasów omega 3 i omega 6 to ich odpowiedni stosunek, który wynosi 1 do 5 (1 to kwasy omega 3, 5 to kwasy omega 6). W swoich dietach mamy tendencję do spożywania zbyt dużej ilości kwasów omega 6, w stosunku do omega 3, w tym wypadku zbyt duża ilość omega 6, utrudnia kwasom omega 3 wchłanianie się do organizmu i możemy osiągnąć odwrotny skutek do zamierzonego.

Jednakże nie należy przesadzić z ilością spożywanych zdrowych tłuszczy ponieważ i one mogą zaszkodzić ze względu na swoją wysoką kaloryczność, zaleca się aby stanowiły do 30 % zapotrzebowania na energię.

5/5 - (głosów: 2)
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. GYMI

    GYMI

    2022-12-28 at 10:24

    Wiem na swoim przykładzie, że warto pilnować tłuszczy w diecie, nasz organizm szybko się odwdzięczy 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Dieta

To Top