Bez kategorii
Ile kalorii można spalić, jeżdżąc na rowerze?
Jeżeli potrzebujesz szybko zrzucić zbędne kilogramy, wystarczy, że zaczniesz ćwiczyć. Każdy sport, trenowany regularnie, przynosi długofalowe korzyści dla twojego organizmu. Spośród wielu aktywności fizycznych warto zwrócić uwagę na jazdę na rowerze. Ile kalorii możesz spalić, ćwicząc na rowerze?
Korzyści zdrowotne z jazdy na rowerze
Jazda na rowerze to popularny i lubiany sposób poruszania się w mieście. Specjalnie wyznaczone ścieżki rowerowe, rozległe parki, a niekiedy nawet miejskie lasy dostępne cały rok dla rowerzystów sprawiają, że rowery to niezwykle atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu pozytywnie wpływający na ciało i umysł.
Jeżeli chcesz się skutecznie zregenerować po ciężkim dniu pracy umysłowej, nawet godzinna przejażdżka rekreacyjna doda ci energii, ponieważ pozwoli ci się skupić na czymś innym niż praca, obowiązki i problemy. Angażując ciało do aktywności fizycznej oraz skupiając się na pięknych krajobrazach, masz okazję poczuć się silny i wolny.
Jednak jaki jazda na rowerze ma pozytywny wpływ na ciało? Warto wziąć pod uwagę, że „skutkami ubocznymi” jest nie tylko znacząca redukcja masy ciała, ale również:
- dotlenienie organizmu;
- dokrwienie narządów wewnętrznych;
- wzrost mięśni brzucha, pośladków, ud i łydek;
- zwiększenie odporności.
Ile kalorii spalisz, jeżdżąc na rowerze?
Szacuje się, że aby schudnąć jeden kilogram, trzeba spalić około 7000 kalorii. Dorosła osoba jest w stanie w ciągu godziny jazdy na rowerze spalić około 400-500 kalorii. Oczywiście ten wynik zależy od wielu istotnych czynników. Należy tu mówić o zdrowej osobie z przeciętną kondycją. Zawodowi kolarze są w stanie spalić nawet 1000. Weź jednak pod uwagę, że aby osiągnąć tak zawrotny wynik, trzeba pedałować z prędkością przekraczającą nawet 28 km/h.
Celem osiągnięcia pożądanych efektów trening rowerowy powinien być wykonywany regularnie. Jeśli przez większą część sezonu jesienno-zimowego przesiedziałeś w domu, nie wyznaczaj sobie długich tras. W twoim przypadku sprawdzą się spokojne i krótkie, ale za to częste wyprawy. Pierwsze efekty, choć niewielkie, powinieneś zobaczyć już po tygodniu lub dwóch. Do miesiąca rezultaty ćwiczeń powinny być już widoczne. Jeśli poczujesz się silniej i lepiej, wydłużaj swoje trasy.
Jak wzmocnić efekt treningu na rowerze?
Najprostszym i najefektywniejszym sposobem na spalenie tłuszczu jest wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety, która wspomoże twój trening. Najłatwiej zacząć od wyeliminowania słodkich i słonych przekąsek, a także postarać się, aby nie jeść niczego ciężkostrawnego na trzy godziny przed snem.
Warto też zadbać o komfort jazdy. Jeśli wybierasz się na dłuższą trasę, nie zapomnij o wzięciu lekkiego posiłku, który doda ci sił. Trening na pusty żołądek to nic przyjemnego. Absolutnie nie zapominaj o wodzie, a ewentualnie o napoju izotonicznym.
Wprowadź do swojej diety więcej pełnoziarnistego pieczywa, mniej białego. Zamiast ziemniaków wybieraj kaszę. Słodycze z powodzeniem mogą zostać zastąpione przez świeże owoce. Jedz różnorodne posiłki z różnymi kompozycjami sezonowych warzyw. Jeśli musisz smażyć, stawiaj na dobre tłuszcze.
Jeśli zaczniesz przestrzegać tych prostych reguł, łącząc dobrą dietę z treningiem rowerowym, na efekty nie będziesz długo czekać.
Artykuł sponsorowany