Klubowe Mistrzostwa Świata 2025: czego możemy się spodziewać?

Już tego lata zadebiutują odmienione Klubowe Mistrzostwa Świata 2025, które budzą nie tylko wielkie emocje, ale i tyle samo kontrowersji. Światowa Federacja całkowicie zmieniła zasady, aby wycisnąć jak najwięcej z klubowego mundialu. Czy piłka nożna zyska na tym turnieju? Sprawdzamy, jak wyglądają grupy oraz czego można spodziewać się po Klubowych Mistrzostwach Świata!

Uczestnicy turnieju

Kwalifikację uzyskali zwycięzcy najważniejszych rozgrywek kontynentalnych (np. Ligi Mistrzów UEFA, Copa Libertadores) z lat 2021–2024, a pozostałe miejsca uzupełniono na podstawie rankingów klubowych, z limitem maksymalnie dwóch drużyn z jednego kraju (z wyjątkiem mistrzów kontynentalnych).

Tak prezentuje się skład 32 drużyn, które wezmą udział w Klubowych Mistrzostwach Świata w 2025 roku. Wszystkie zespoły zostały wymienione w kolejności alfabetycznej: Al Ahly SC, Al Ain FC, Al Hilal SFC, Atletico Madryt, Auckland City FC, Bayern Monachium, Benfica Lizbona, Borussia Dortmund, Botafogo FR, CA Boca Juniors, CA River Plate, CF Monterrey, CF Pachuca, Chelsea FC, ES Tunis, Fluminense FC, Inter Mediolan, Inter Miami CF, Juventus FC, Los Angeles FC, Manchester City FC, Mamelodi Sundowns, Paris Saint-Germain FC, Porto FC, Real Madryt CF, Red Bull Salzburg, SE Palmeiras, Seattle Sounders FC, SL Flamengo, Ulsan Hyundai FC, Urawa Red Diamonds, Wydad AC.

Początkowo w mistrzostwach miał zagrać Club Leon z Ameryki Południowej, ale wskutek problemów formalnych meksykański zespół nie został dopuszczony do rozgrywek. W ich miejsce pojawił się Los Angeles FC.

Format rozgrywek

FIFA zdecydowała się na gruntowną reformę Klubowych Mistrzostw Świata, odchodząc od dotychczasowego modelu, aby zwiększyć atrakcyjność i globalny zasięg turnieju. Wcześniej, do 2024 roku, impreza miała prosty format – rywalizowało w niej siedem drużyn – mistrzowie kontynentów – oraz przedstawiciel gospodarza, a rozgrywki trwały około tygodnia i obejmowały szybki system pucharowy z ćwierćfinałami, półfinałami i finałem. Taki układ ograniczał liczbę uczestników i nie pozwalał na szerszą reprezentację klubów z różnych regionów. Co najważniejsze, turniej ten nie budził praktycznie żadnych emocji i był niechętnie oglądany przez kibiców.

Celem zmiany było stworzenie bardziej widowiskowego i ekskluzywnego wydarzenia, które przyciągnie większą uwagę kibiców, zwiększy konkurencyjność i da szansę mniej znanym drużynom na rywalizację z potentatami z Europy. Nowy format, wprowadzony na turniej w USA od 14 czerwca do 13 lipca 2025, obejmuje 32 drużyny podzielone na osiem grup po cztery zespoły. W fazie grupowej każda drużyna rozgrywa trzy mecze, w bardzo podobnym systemie, jak w mistrzostwach świata. Dwie najlepsze ekipy z każdej grupy awansują do 1/8 finału, a następnie turniej przechodzi w klasyczny system pucharowy – od 1/8 finału przez ćwierćfinały, półfinały aż do finału 13 lipca, który wyłoni mistrza.

Turniej rozgrywany w Stanach zjednoczonych budzi sporo kontrowersji. Koncentrują się głównie na motywacjach FIFA i wpływie turnieju na świat piłki nożnej. Krytycy zarzucają FIFA, że nowy, rozszerzony format z 32 drużynami został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o zyskach finansowych. Punktem spornym jest też przeładowany kalendarz piłkarski – turniej, trwający blisko miesiąc, nakłada się na okres przygotowawczy klubów i koliduje z innymi rozgrywkami, co może prowadzić do przeciążenia zawodników i zwiększonego ryzyka kontuzji. FIFA zapewniła jednak ogromne nagrody finansowe (kwoty większe niż w przypadku triumfatorów LM), więc szczególnie europejskie zespoły prędko zmieniły swoje nastawienie.

Grupy i przeciwnicy

Klubowe Mistrzostwa Świata 2025, rozgrywane w USA od 14 czerwca do 13 lipca, to pierwszy turniej w nowym formacie z 32 drużynami w fazie grupowej z sześciu konfederacji piłkarskich. Kwalifikację uzyskali zwycięzcy głównych rozgrywek kontynentalnych z lat 2021–2024, a pozostałe miejsca przyznano na podstawie rankingów klubowych, z limitem dwóch drużyn na kraj (z wyjątkiem mistrzów kontynentalnych i zwycięzcy m.in Ligi Mistrzów). Inter Miami, jako gospodarz, zakwalifikował się dzięki wygraniu MLS Supporters’ Shield. Drużyny podzielono na osiem grup po cztery zespoły, z których dwie najlepsze awansują do fazy pucharowej.

  • Grupa A: Al Ahly SC, FC Porto, Inter Miami CF, SE Palmeiras
  • Grupa B: Atletico Madryt, Botafogo FR, Paris Saint-Germain FC, Seattle Sounders FC
  • Grupa C: Auckland City FC, Bayern Monachium, Benfica Lizbona, CA Boca Juniors
  • Grupa D: Chelsea FC, Los Angeles FC, ES Tunis, SL Flamengo
  • Grupa E: CA River Plate, Inter Mediolan, CF Monterrey, Urawa Red Diamonds
  • Grupa F: Borussia Dortmund, Fluminense FC, Mamelodi Sundowns, Ulsan Hyundai FC
  • Grupa G: Al Ain FC, Juventus FC, Manchester City FC, Wydad AC
  • Grupa H: Al Hilal SFC, FC Salzburg, CF Pachuca, Real Madryt CF

Faza pucharowa

Faza pucharowa Klubowych Mistrzostw Świata 2025, podobnie jak w przypadku Mundialu (w dawnym formacie) czy innych dużych turniejów, rozpocznie się od 1/8 finału, do której awansują dwie najlepsze drużyny z każdej z ośmiu grup. Od tego etapu rozgrywki toczą się systemem pucharowym – przegrany odpada, a zwycięzca przechodzi dalej przez ćwierćfinały, półfinały.

Wielki finał zaplanowano na 13 lipca na Metlife Stadium, który wyłoni Klubowego Mistrza Świata. Co ważne -jeśli mecz w fazie pucharowym zakończy się remisem – przewidziano dogrywkę lub ewentualne rzuty karne. Wiemy także, że mecz o trzecie miejsce nie zostanie rozegrany.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *