Trening
Jak mierzyć się prawidłowo – kulturystyka i siłownia
Każdy trenujący na siłowni robi wszystko, żeby uzyskać progres i przybliżyć się do swojego celu treningowego. Zbilansowana dieta, regularne treningi i odpowiednia regeneracja to klucz do sukcesu. Kolejnym bardzo ważnym elementem w sportach sylwetkowych jest sprawdzanie swoich postępów, doskonałym do tego narzędziem będzie centymetr oraz waga.
Przyszła pora na pierwsze pomiary? Od razu nasuwa się jedno pytanie jak zmierzyć się prawidłowo? Spokojnie, poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Kilka porad jak mierzyć się prawidłowo:
- Pomiary wykonuj z samego rana, bądź na czczo, najlepiej po porannej toalecie.
- Podczas pomiaru, miara powinna być opięta, jednak tylko na tyle, żeby pomiar był rzetelny, nie należy nadmiernie “ściskać” nim naszego ciała, uważaj również żeby centymetr nie był luźny.
- Okresowe pomiary dokonuj zawsze w tym samym miejscu mięśnia.
- Mierzymy się maksymalnie raz na 2 tygodnie.
- Stań swobodnie, nie wciągaj brzucha, nie wyginaj ciała.
- Pomiary dokonuj najprecyzyjniej jak potrafisz, nie naginaj rzeczywistości, nie ma sensu oszukiwać samego Siebie, takie monitorowanie traci sens.
- Kobiety w okresie menstruacji, powinny odpuścić pomiary, organizm w tym czasie zatrzymuje pod skórą dość dużą ilość wody co z pewnością zaburzy wyniki.
- Do pomiarów używajmy tego samego centymetra, często zdarza się, że te stare, mocno wyeksploatowane, są delikatnie rozciągnięte, nowy centymetr może zakłócić nasze wyniki.
- Po każdej sesji pomiarowej, zapisz w specjalnym zeszycie datę oraz wyniki, dzięki temu bardzo łatwo będzie kontrolować postępy, które z pewnością będą motywowały Cię do jeszcze ciężej pracy.
Jak się mierzyć prosty schemat
Jak prawidłowo mierzyć poszczególne partie mięśniowe?
Jak mierzyć obwód ramienia (biceps+triceps) – ułóż centymetr w najgrubszym miejscu ramienia, mierzymy w miejscu wierzchołka bicepsów przy zgięciu i napięciu mięśnia. Pomiar musi być dokonywany prostopadle, nie możemy mierzyć z ukosa. (warto mierzyć prawy oraz lewy obwód ramienia, ponieważ ludzkie ciało ma tendencję do małych dysproporcji w kończynach).
Jak mierzyć obwód klatki piersiowej – przy uniesionych ramionach, ułóż centymetr na wysokości sutków na klatce piersiowej, następnie opuść ramiona i dokonaj pomiaru. Pomiar można wykonać na luzie bez napięcia mięśni oraz przy napięciu klatki piersiowej i najszerszego mięśnia grzbietu. Można zapisać obydwa pomiary.
Jak mierzyć obwód talii/pasa – ułóż centymetr poziomo na wysokości pępka, pomiaru dokonuj na całkowitym luzie, brzuch wypuszczony w naturalny sposób.
Jak mierzyć obwód bioder – ułóż centymetr poziomo, w taki sposób aby przebiegał przez mięśnie pośladkowe.
Jak mierzyć obwód uda – ułóż centymetr poziomo, około 2 centymetry od linii pośladków, pomiaru dokonuj na stojąco. Podczas pomiaru warto napiąć mięśnie ud. (warto mierzyć prawy oraz lewy obwód uda, ponieważ ludzkie ciało ma tendencję do małych dysproporcji w kończynach).
Jak mierzyć obwód łydki – ułóż centymetr poziomo w najgrubszym miejscu mięśni łydek. Pomiaru najlepiej dokonywać na stojąco przy napiętej łydce. (wykonaj pomiar prawej oraz lewej łydki)
Jak mierzyć obwód nadgarstka – pomiaru dokonujemy w zgięciu nadgarstka, w miejscu gdzie praktycznie mamy samą kość i skórę.
Jak mierzyć obwód przedramienia – ułóż centymetr w najgrubszym miejscu przedramienia, w trakcie pomiaru napnij swoje przedramię, kończyna powinna być wyprostowana. (dokonaj pomiaru prawego i lewego przedramienia)
Jak mierzyć obwód stawu skokowego – pomiaru dokonuj w miejscu, które wskazuje powyższa ikonografika, pomiędzy kostką a mięśniem łydki.
Jak się mierzyć – podsumowanie
Mam nadzieję, że Twoje wątpliwości co do prawidłowego wykonywania pomiarów swojego ciała zostały rozwiane raz na zawsze. Teraz możesz w rzetelny sposób kontrolować swój progres, powodzenia! Jeżeli nadal masz jakieś pytania, pisz śmiało w komentarzach.