Connect with us
kalkulator bmi

Dieta

Kalkulator BMI oblicz szybko swój wskaźnik BMI

BMI (Body Mass Index), czyli wskaźnik masy ciała, to jedna z najpopularniejszych metod oceny masy ciała i związanych z nią zagrożeń zdrowotnych. BMI wylicza się na podstawie masy ciała w kilogramach oraz wzrostu w metrach.

Wzór na BMI to masa ciała podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu, jednak my nie musimy męczyć się z obliczeniami, ponieważ poniżej znajduje się specjalny kalkulator BMI, który zrobi całą robotę za nas, obliczanie BMI nigdy nie było tak proste:

BMI = masa ciała / wzrost^2

Wartość BMI pozwala na określenie, czy masa ciała danej osoby jest prawidłowa, czy może wskazuje na niedowagę, nadwagę, otyłość I, II stopnia lub skrajną.

Kalkulator BMI

Mężczyzna Kobieta

Tabela BMI i zakresy wartości:

W poniższej tabeli podajemy normy oraz zakresy wartości BMI

  • mniej niż 16 – wygłodzenie
  • 16 – 16.99 – wychudzenie
  • 17 – 18.49 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
  • 25 – 29.99 – nadwaga
  • 30 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.99 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – otyłość skrajna III stopień
bmi oblicz tabela

Wskaźnik BMI u dzieci

Wskaźnik masy ciała (BMI) nie należy stosować dla dzieci, jego interpretacja wymaga uwzględnienia innych czynników, takich jak wiek, płeć oraz stopień dojrzewania. W związku z tym, opracowano tzw. wskaźniki centylowe, które pozwalają na porównanie danych dziecka z wartościami u innych dzieci w tym samym wieku i płci.

Interpretacja wyniku BMI u dzieci jest bardziej skomplikowana niż u dorosłych, ponieważ u dzieci masa ciała zależy od wieku, płci, wzrostu, etniczności oraz poziomu aktywności fizycznej. Dlatego też, oprócz BMI, stosuje się inne metody oceny masy ciała u dzieci, takie jak pomiary obwodu talii, składu ciała czy ocena podskórnej tkanki tłuszczowej.

W przypadku dzieci i młodzieży, interpretację wyniku BMI powinien wykonać lekarz lub specjalista w dziedzinie dietetyki. W przypadku nieprawidłowych wyników, konieczne może być wykonanie dodatkowych badań.

BMI podsumowanie

Wskaźnik BMI (Body Mass Index) jest ważnym narzędziem profilaktyki zdrowotnej, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie problemów związanych z masą ciała i zapobieganie poważnym chorobom związanym z otyłością. Przy odpowiednim monitorowaniu wagi oraz stosowaniu właściwej diety i aktywności fizycznej, można uniknąć rozwoju chorób związanych z otyłością, takich jak choroby serca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Dlatego też, regularne sprawdzanie swojego BMI i podejmowanie działań w przypadku nieprawidłowych wyników, może pomóc w utrzymaniu zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

5/5 - (głosów: 3)
Kliknij i skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Dieta

To Top