Connect with us
jak wybrać buty do biegania

Zdrowie

Jak wybrać buty do biegania?

Bieganie jest popularną formą aktywności fizycznej, którą można wykonywać na dowolnym terenie. Pokonywanie kolejnych dystansów nie tylko wpływa na kondycję ciała i sylwetkę, ale kształtuje również charakter. Aby komfortowo uprawiać bieg, należy zaopatrzyć się w profesjonalne buty. Czym się kierować przy ich zakupie?

Rodzaj nawierzchni

To jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Buty do biegania z reguły są przeznaczone do konkretnych nawierzchni, a podstawowa różnica tkwi w budowie podeszwy. Beton, asfalt oraz ubite ścieżki – tutaj najlepiej sprawdzą się buty biegowe męskie, których podeszwa amortyzuje każdy ruch stopy. Szczególnie polecany jest model Gravity marki Newton, dostępny w sklepie tri-magic.pl.

W trudnym technicznie terenie, takim jak górskie szlaki czy leśne ścieżki, poleca się dedykowane obuwie trailowe o stabilnej i dobrze zabezpieczonej podeszwie. Jej konstrukcja pozwala na pokonywanie dalekich dystansów w każdą pogodę, po skalistych podłożach czy grząskich ścieżkach. Na tak wymagających trasach idealnie sprawdzą się buty o modelu Boco wspomnianej już marki Newton.

Rodzaj stopy

Dobór właściwego obuwia do biegania chroni przed kontuzjami i uszkodzeniem ciała. Początkujący biegacze nierzadko popełniają błąd przy zakupie dowolnych butów, czego rezultatem są późniejsze urazy stawów kolanowych lub biodrowych. Znajomość rodzaju stopy jest niezbędna do zakupu dopasowanej i komfortowej pary butów. Wyróżnia się trzy rodzaje stopy:

  • supinująca
  • pronująca
  • neutralna

Stopy w pozycji supinującej i neutralnej nie potrzebują szczególnego wsparcia, dlatego nabywcy mają większy wybór przy zakupie obuwia biegowego. Stopa pronująca natomiast wymaga butów, których konstrukcja stabilizuje krok biegowy, co minimalizuje ryzyko powstawania ewentualnych przeciążeń. Najczęściej sygnałem alarmowym dotyczącym źle dobranego obuwia jest ból kolan lub bioder.

Rozmiar obuwia biegowego

Podstawową zasadą każdego biegacza jest zakup butów większych niż rozmiar stopy. Standardowa różnica powinna wynosić 0,5 cm, lecz warto przeanalizować swój wybór pod kątem ukształtowania terenu. Obszary, na których występują liczne zbiegi i podbiegi, będą wymagać obuwia, które zapewni stabilność, zagwarantuje komfort i zabezpieczy paznokcie przed uszkodzeniami. W takiej sytuacji najlepiej sprawić sobie buty nawet o 1 cm większe, które najlepiej sprawdzą się podczas biegu po wymagających trasach.

Gdzie kupić buty biegowe męskie?

Profesjonalne obuwie biegowe musi spełniać szereg wymagań, aby zapewnić stopom maksymalny komfort, stabilność i wentylację. Wszystkim miłośnikom tego rodzaju aktywności poleca się ofertę sklepu tri-magic.pl, w którym znajdują się buty do biegania Newton dla mężczyzn i kobiet zaprojektowane z uwzględnieniem biomechaniki płci. Obuwie wyróżnia się technologią Action/Reaction, która doskonale amortyzuje stopę na każdej nawierzchni, a konstrukcja wpływa na zwrot energii i pozwala na płynny bieg poprzez równomierne rozłożenie nacisku.

Artykuł partnera.

5/5 - (głosów: 3)
Kliknij i skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Zdrowie

To Top