Connect with us
ffmi kalkulator beztłuszczowej masy mięśniowej

Kulturystyka

Wskaźnik FFMI kalkulator suchej masy mięśniowej oblicz swój

FFMI (Fat Free Mass Index) – w skrócie jest to wskaźnik beztłuszczowej masy mięśniowej w naszym ciele. Dzięki FFMI, możemy obliczyć nasz indywidualny wskaźnik, który określa nasz genetyczny limit formy, jaką możemy osiągnąć trenując naturalnie, bez zażywania środków dopingujących.

Wskaźnik FFMI został opracowany naukowo poprzez specjalne pomiary kulturystów, którzy zażywali sterydy oraz tych którzy trenowali naturalnie.

Obliczenie FFMI jest bardzo proste, wszystko co potrzebujemy do kalkulacji to: ile mamy wzrostu, ile aktualnie ważmy i jaki posiadamy poziom tkanki tłuszczowej “Body Fat”.

Poziom tkanki tłuszczowej możemy otrzymać na specjalnych wagach do pomiarów Body Fat, możemy również skorzystać z darmowej aplikacji dostępnej w Sklepie Play – “Body Fat Calculator“.

FFMI w okolicach 25 punktów, jest uważany za nasz limit genetyczny, aby go osiągnąć musimy trenować już parę ładnych lat i mieć bardzo dobre predyspozycję do uprawiania kulturystyki.

FFMI >25, z dużym prawdopodobieństwem osiągają osoby, które nie są naturalami i wspomagają się środkami dopingującymi, chodź zdarzają się wyjątki od reguły. W Internecie bardzo popularne stało się obliczanie FFMI wielkim gwiazdom fitness i dementowanie ich “naturalności”. Możemy traktować to jako formę rozrywki, jednak branża fitness rządzi się swoimi prawami biznesowymi, przez co możemy spotkać bardzo dużo “podejrzanych naturali”.

Kalkulator FFMI – jak obliczyć swój wskaźnik:

Do obliczeń wystarczy prosty kalkulator lub gotowy poniższy generator ffmi.

Wzór na obliczenie FFMI wygląda następująco:


FFMI = sucha masa mięśniowa w kilogramach / (wzrost w metrach x wzrost w metrach)

Posłużę się przykładem: osobnik mierzący 180 centymetrów wzrostu, który waży 80 kilogramów a jego tkanka tłuszczowa wynosi 12%, będzie mieć następujący wskaźnik FFMI:

80kg – (80kgx12%) : (1,8mx1,8m) = 70,4 : 3,24 = 21,72

Wskaźniki FFMI:

Otrzymaliśmy wynik, teraz należy przyporządkować go według poniższej skali:

18-19 | przeciętny wynik (szczupłe sylwetki)

20-21 | wynik powyżej średniej

22 | doskonale zbudowany osobnik

23-25 | świetny wynik osiągany przez niewielu, próg 25 jest uważany za nasz limit genetyczny.

26-27 | wynik podejrzany, naturalnie możliwy tylko przez prawdziwych “freaków kulturystycznych”

28-30 | mamy niemalże 100% pewność, że osoby o takim wyniku osiągnęły daną sylwetkę, zażywając środki dopingujące.

Wskaźnik FFMI – podsumowanie

Wskaźnik FFMI to świetne narzędzie do sprawdzenia, w którym aktualnie jesteśmy miejscu ze swoją formą. Możemy dowiedzieć się jak daleko nam do naszego limitu genetycznego, trenując naturalnie bez stosowania sterydów. Jeżeli powyższe obliczenia są dla Ciebie zbyt skomplikowane, możesz skorzystać z darmowej aplikacji do obliczania FFMI, którą znajdziesz w sklepie Play – “FFMI Calculator“. Pamiętaj limity są tylko w naszej głowie, staraj się być najlepszą wersją samego Siebie i bądź dumny ze swoich osiągnięć.

5/5 - (głosów: 7)
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. GYMI

    GYMI

    2023-01-03 at 06:33

    W szczycie formy mój FFMI wynosił blisko 23, jeszcze daleko do 25, trzeba wziąć się do roboty 😀

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Kulturystyka

To Top